Zavolejte nám 776 001 519

BĚLENÍ ZUBŮ


Velmi časté přání pacienta je změnit nevyhovující barvu zubů, a to i zubů nepoškozených kazem. Změnit barvu zubů je dnes velmi populární a do jisté míry účinné. Zářivého úsměvu lze dosáhnout chemicky pomocí bělících gelů.

Před bělením je nutná prohlídka zubů a dokonalá sanace chrupu. Je nutné ošetřit všechny kazy. Pacient před bělením absolvuje dentální hygienu, kde se zuby očistí od zubního kamene, povlaku a pigmentu z kávy, čaje a podobně. Bělící látka má vliv jen na zubní tkáň, nepůsobí na barvu výplní a protetických prací.

Bělící metody můžeme rozdělit do tří skupin. Jedná se o ordinační, domácí metody bělení a kombinace obou metod. Bělící techniky dnes používají oxidační činidla o různé koncentraci, peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu. Bělení zubů v ordinaci i doma je bezbolestným zákrokem nevyžadující anestezii.

Při ordinačním bělení se na dásně aplikuje speciální pryskyřice a na zuby se nanese silně koncentrovaný peroxid vodíku. Jinou variantou je individuálně zhotovený nosič, který se nasadí na zuby s bělícím gelem, který se opakovaně nosí několik dnů.

Další dělení je podle způsobu působení bělících činidel, a to na bělení vnitřní a zevní. Vnitřní metodu bělení používáme u zubů dříve endodonticky ošetřených, kdy bělidlo vkládáme do dutiny zubu. Pacient s bělící vložkou chodí několik dní, tato metoda se označuje jako tzv. "walking " technika.

Zevní metoda je užívána u zubů se zachovanou vitalitou zubní dřeně, kde nanášíme preparát na povrch očištěného zubu, který musí být dobře izolován od měkkých tkaní dutiny ústní.

Výsledný efekt bělení zubů je individuální a závisí na zvoleném způsobu ošetření a následné ústní hygieně včetně celkového stravování.